Head of the Institution

Principal

Dr. M.S. Chauhan

 M.Sc., M.Phil., P.G.D.C.A, M.E (Computer Science & Engg.), Ph.D.

 Department Of  Electrical  Engineering 

Lecturers
Er.Seemant Tiwari B.Tech (Electrical Engg.)
Er. Manish Jain B.Tech. (Electrical Engg.)

 Department Of  Electronics  Engineering 

Lecturers
Er.Prabhat Chauhan    B.Tech.(Electronics Engg.)
Er. Astha Srivastava    B.Tech.M.Tech(Electronics Engg.)
Er. Neeraj Kumar Sharma      B.Tech.,M.Tech(Electronics Engg.)
Er. Munendra      B.Tech.(Electronics Engg.)
Er. Priyanka Yadav      B.Tech.M.Tech(Electronics Engg.)
Department Of  Architectural  Engineering 
Lecturers
Ar. Shubhi Singhal   B.Arch (  Architectural Engg.)
Ar. Sachin Singh    B.Arch (Architectural Engg.)

 Department of Information&Technology

Lecturers
Er.Deepesh Asthana     B.Tech.( I.T)

 Department of Civil Engineering

Lecturers
Er. Anil Kumar Singh  B.E.( Civil Engg.)
Er. Sanjay Raj Gupta B.E. (Civil  Engg.)
Er. Yathartha Gupta B.Tech. (Civil  Engg.)
Er. Praveen Kr. Vidyarthi   Diploma (Civil Engg, A.M.I.E. (India) )

 Department of  Computer Science & Engineering

Lecturers
Er. Kaushlendra Singh Chauhan     B.E.(Computer Science & Engg.)
Er.Poonam Singh B.Tech (Computer Science & Engg.)
Er. Gunjan Sharma    B.Tech. (Computer Science & Engg.)
Er. Deeksha Garg      B.Tech. (Computer Science & Engg.)
Department Of  Applied Science
Lecturers (Maths)
Dr. Ranjeet Singh Pundhir     M.sc , Ph.d (Maths)
Mr. Riyazuddin          B.Ed , M.Sc ( Maths)
Lecturers (Physics)
Miss Rama Pandey         M.B.A , M.sc(Physics)
Mr. Peeyush Srivastav        M.Phil. (Physics), B.Ed.
Lecturers (Chemistry)
Smt Padma Sikarwar         M.sc(Chemistry) , M.Phil
Smt.Nitika Tomar            M.sc (Chemistry)
Lecturers (Professional Communication)
Smt Ruby Rani        , M.A(English)
Smt.  Manali Nigam          M.A (English)

 Department of  Mechanical Engineering

Lecturers
Er. Atul Kumar Garg    B.E.(Mechanical Engg.)
Er. Divya Singh Chauhan    B.Tech,M.Tech (Mechanical Engg.)
Er. Rinku Rajput    B.Tech (Mechanical Engg.)
Er. Uma Shankar Gupta     Diploma (Mechanical Engg.)

Workshop Instructors

Sh.Pratap Singh
Sh Rakesh Verma
Sh. Shankar lal Verma

Computer Programmer/ Operator

Sh. Deepak Kumar Saxena

Training And Placement Officer
Sh.Pulkit Kumar  M.B.A (Marketing)